Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505 in /home/u8703748/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1635
İstanbul Modern’de “Muhabir”,”İnsan(lık) Hali” ve “Güneşli Pazartesi” – abvizyonu.com – Hareket Atölyesi Topluluğu

Yazan: Buket Sekban KANTAR • 28 Mart 2009

Müzede dans ve tiyatro

İstanbul Modern, garajistanbul işbirliğiyle düzenlediği etkinlikler dizisinin ilkini 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde gerçekleştirerek “Muhabir” oyununa ve “İnsan(lık) Hali” ile “Güneşli Pazartesi” başlıklı dans gösterilerine ev sahipliği yaptı. Yoğun ilgi gören gösterileri izleyiciler müzenin içinde ve dışında dolaşarak izlediler.

136

Memet Ali Alabora, kişisel hikâyeleri içinde yaptığı yolculukla, yakın tarihimize bakarak, dünyada eşzamanlı yaşanan olaylarla ilişki kurarak, izleyiciye; gerçeğe, olan bitene yeniden bakmayı, değişmeyi ve kişisel olanı derinleştirerek toplumsal olanı anımsatan “Muhabir” adlı yeni oyununu sahneledi.

39

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Sahne ve Görüntü Sanatları Yönetmenliği’nin işbirliğiyle gerçekleşen “Black/North SEAS” (Karadeniz ve Kuzey Denizi/DENİZLER) projesi kapsamında ise ilk olarak, Zeynep Günsür‘ün kurduğu, farklı yaşlardan ve altyapılardan gelen kadınlardan oluşan Hareket Atölyesi, bedenlerin kendi içsel tarihi ve belleğinden yola çıkarak, insana ait her türlü ifade üzerine odaklanan  “İnsan(lık) Hali” başlıklı dans gösterisini sundu.

Ardından iki koreograf, Şafak Uysal ve Bedirhan Dehmen, tarihte yer edinen erkekler arası dostluğu ve içinde yaşadığımız kültüre özgü kodlarla biçimlenen erkeklik kavramını sorguladıkları, bireysel ve ortak deneyimlerle oluşturulan garajistanbulpro yapımı “Güneşli Pazartesi” başlıklı performansı gerçekleştirdi.